Montaj Sistemleri

Ekobord, hızlı ve pratik uygulamalar için 4 farklı montaj sistemi geliştirmiştir. Geliştirdiği montaj sistemlerinde, Ekobord’a özel olarak üretilen ya da bizzat Ekobord tarafından üretilen ürün ve sistemleri kullanır. Bu sayede, tüm ürün ve hizmetlerini Ekobord kalitesi ile müşterilerine sunar.

Vidalı Montaj Sistemi

Ekobord, doğal görünümlü ürünleri vidalı sistem ile monte eder ve şantiyede boyar. Vidalı montaj sisteminde, öncelikle L ankrajlar çelik dübeller yardımı ile duvar yüzeyine monte edilir. Ardından projeye uygun olarak ısı yalıtımı ve su geçirmezliği sağlamak için taş yünü ve nem bariyerinin montajı yapılır. L ankraj kanallarına özel geliştirilen Y profiller takılarak teraziye alınıp trapez vida ile sabitlenir. Y profiller üzerine de fibercement levahalar vidalanarak sabitlenir. Vida başlarının ve levhaların birleşim yerlerinin macunlanmasının ardından boya işlemi yapılarak montaj işlemi tamamlanır.

Askılı Montaj Sistemi

Ekobord, boyalı ya da desen baskılı ürünleri askılı sistem ile monte eder. Bu sistemde, şantiyede herhangi bir boyama işlemi yapılmaz. Askılı montaj sisteminde, öncelikle L ankrajlar çelik dübeller yardımı ile duvar yüzeyine monte edilir. Ardından projeye uygun olarak ısı yalıtımı ve su geçirmezliği sağlamak için taş yünü ve nem bariyerinin montajı yapılır. L ankraj kanallarına özel geliştirilen Y profiller takılarak teraziye alınıp trapez vida ile sabitlenir. En az 10 mm kalınlığında olan fibercement levhaların yanına, 1 mm kalınlığında kanal açılır. Bu kanala galvaniz askı aparatları takılarak Y profil yüzeyine mercimek başlık vida yardımı ile montajı yapılarak işlem tamamlanır.

Perçinli Montaj Sistemi

Ekobord, boyalı ve desen baskılı ürünleri perçinli sistem ile monte eder. Bu sistemde, şantiyede herhangi bir boyama işlemi yapılmaz. Perçinli montaj sisteminde, öncelikle L ankrajlar, çelik dübeller yardımı ile duvar yüzeyine monte edilir. Ardından projeye uygun olarak ısı yalıtımı ve su geçirmezliği sağlamak için taş yünü ve nem bariyerinin montajı yapılır. L ankraj kanallarına özel geliştirilen Y profiller veya projenin hassasiyetine uygun olarak eloksallı alüminyum T profiller takılarak teraziye trapez vida ile sabitlenir. En az 8 mm kalınlığında olan fibercement levhaların delikleri, profillere uygun olarak yerde delinir. Levhalar, profillere montajı yapılacak şekilde yerleştirildikten sonra deliklerden profillere yeni delikler açılır. Perçinler, levha ile aynı renkte boyanarak perçin makinesi ile montajı yapılır ve işlem tamamlanır.

Yapıştırmalı Montaj Sistemi

Ekobord, boyalı ve desen baskılı ürünleri yapıştırmalı sistem ile monte eder. Bu sistemde, şantiyede herhangi bir boyama işlemi yapılmaz. Perçinli montaj sisteminde, öncelikle L ankrajlar çelik dübeller yardımı ile duvar yüzeyine monte edilir. Ardından projeye uygun olarak ısı yalıtımı ve su geçirmezliği sağlamak için taş yünü ve nem bariyerinin montajı yapılır. L ankraj kanallarına özel geliştirilen Y profiller veya projenin hassasiyetine uygun olarak eloksallı alüminyum T profiller takılarak teraziye trapez vida ile sabitlenir. Profillerin üzeri uygun kimyasallar kullanılarak temiz bir bez yardımı ile silinir. Aynı uygulama, montajı yapılacak panelin profil üzerine gelecek yerinde de uygulanır. Temizlenen profilin yüzeyine bant montajı yapılarak yüzey koruyucu sökülür. Levha dikkatli bir şekilde bant üzerine yerleştirilerek el kuvveti ile bastırılır ve işlem tamamlanır.